Misja i cele
Środowiskowy Dom Samopomocy „Kamyk” jest placówką prowadzoną przez Stowarzyszenie Na Tak.
Kamyk to tętniący życiem dzienny ośrodek wsparcia dla 20 dorosłych osób z wieloraką niepełnosprawnością. Znaczny i głęboki stopień niepełnosprawności uczestników ŚDS „Kamyk” oraz dodatkowe schorzenia, takie jak autyzm, mózgowe porażenie dziecięce, epilepsja, zaburzenia sensoryczne, wady genetyczne, choroby metaboliczne, wyznaczają kierunki pracy opiekuńczej, terapeutycznej i rehabilitacyjnej ośrodka. W Kamyku osoby z wieloraką niepełnosprawnością odnajdują spokój i czerpią radość z bycia w społeczności.
Naszym celem jest udzielanie wsparcia z zakresu rehabilitacji pedagogicznej, ruchowej oraz społecznej, by podtrzymywać i rozwijać potencjał dorosłych osób z wieloraką niepełnosprawnością. Ważnym elementem pracy Kamyka jest realizowanie idei włączania osób z niepełnosprawnością w główny nurt życia społecznego.
W swojej pracy zespół profesjonalistów – pedagogów specjalnych, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych oraz opiekunów medycznych kieruje się zasadą poszanowania podmiotowości osób z niepełnosprawnością. Zrozumienie, podążanie za uczestnikiem, rozwijanie sprawczości i autonomii to główne założenia pracy terapeutycznej.
Tym, co nas wyróżnia jest stosowanie komunikacji alternatywnej i wspomagającej oraz poszukiwanie takich rozwiązań metodycznych, które będą odpowiadały potrzebom dorosłych osób z wieloraką niepełnosprawnością.
ŚDS „Kamyk” wspiera rodziny osób z wieloraką niepełnosprawnością, współpracuje z instytucjami publicznymi i ośrodkami prywatnymi w zakresie wypracowywania standardów pomocy osobom z sprzężoną niepełnosprawnością.
Główne cele pracy ŚDS „Kamyk”:
- Niesienie efektywnego wsparcia osobom z wieloraką niepełnosprawnością poprzez stosowanie adekwatnych metod terapeutycznych.
- Zapewnianie osobom z wieloraką niepełnosprawnością godnego miejsca w społeczeństwie.
- Obdarzanie osób z niepełnosprawnością szacunkiem i zrozumieniem.
- Zapewnienie nowych, ciekawych i rozwijających doświadczeń życiowych.
- Tworzenie satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi.
- Zapewnienie poczucia przynależności i bezpieczeństwa.
- Rozwój sprawstwa, samodzielności i autonomii.
- Dzielenie się doświadczeniem i dobrymi praktykami, współpraca z środowiskiem wspierającym osoby z niepełnosprawnością i ich rodziny.
- Pomoc rodzinom osób z wieloraką niepełnosprawnością.
- Ustabilizowanie sytuacji organizacyjno-finansowej ośrodka wymagającego niestadnardowych rozwiązań.